Archive for Marzec, 2014

Urządzenia wielofunkcyjne i ich zawodność

Urządzenia wielofunkcyjne zastępują obecnie drukarkę, skaner a nawet ksero. Wielu użytkowników narzeka jednak na ich dużą awaryjność. Niestety sytuacje takie nie należą do rzadkości, dlatego też jeśli zdecydowaliśmy się na kupno takiego urządzenia, warto wybrać droższy model. Najczęściej tez urządzenie za które zapłacimy więcej nie będzie potrzebowało kosztownych tonerów. Działa to też w drugą stronę. Tanie urządzenie wielofunkcyjne wymagało będzie kosztownych tonerów. Warto więc zastanowić się jaka opcja jest dla nas najbardziej korzystna. Nie należy też bagatelizować rad sprzedawców, lecz przed zakupem szczegółowo wypytać o ceny tonerów w zależności od modelu. Mimo zawodności takich urządzeń, obecnie są one bardzo często nabywane. Decydują o tym nie tylko niewielkie gabaryty w porównaniu do ich tradycyjnych zamienników, ale też szybkość obsługi. Niestety w przypadku skanera jakość wykonania operacji jest o wiele gorsza niż gdybyśmy używał tradycyjnego urządzenia. Skanery tradycyjne posiadły bardziej skomplikowane oprogramowanie pozwalające na o wiele dokładniejsze skany. Ich wada była jednak czasochłonność wykonywania każdego skanu. Przed zakupem warto zasięgnąć opinii na forach internetowych i znaleźć najmniej awaryjny model lub tez zdecydować się na tradycyjne wersje urządzeń wielofunkcyjnych.

Drukarki i zużyte tonery

Drukarka jest jednym z popularniejszych akcesorii komputerowych. Znajduje się ona niemal w każdym domu prywatnym oraz firmie. Po zużyciu tuszu pozostaje pusty toner, z którym nie zawsze konsumenci wiedzą jak postępować. W przypadku firm muszą one pokazać odpowiedni kwit przedstawiający, że pojemnik taki został przekazany do miejsca uprawnionego do utylizacji takich odpadów. Zamiast jednak wyrzucać puste tonery. można je sprzedać. Wiele firm poza serwisem i innymi usługami zajmuje się także skupem zużytych tonerów. Przed sprzedażą warto jednak się rozejrzeć, gdyż ceny są bardzo różne. W jednym punkcie możemy uzyskać dwa złote za pojemnik, a w innym dziesięć. Warunkiem otrzymania wysokiej ceny jest oryginalność produktu oraz rodzaju drukarki jaki posiadamy. Zazwyczaj popularne tonery nie są wysoko cenione. Większą kwotę możemy otrzymać jednie za te trudniej dostępne. Nim jednak zdecydujemy się na sprzedaż toneru. warto zastanowić się czy nie lepiej było by oddać go do powtórnego napełnienia. Jakość drukowania będzie nieco gorsza lecz koszty samego wydruku także bardzo mocno spadną. Szczególnie oryginalne tonery nadają się do powtórnego napełnienia. Jakość wydruku pozostaje bowiem na zadowalającym poziomie. Ich odpowiedniki gorzej znoszą ponowne uzupełnienie przez co też nie nadają się zupełnie dla firm.

Serwis w domu klienta

Wcześniej czy później każdy komputer może ulec awarii. Może to być przegrzanie się karty graficznej czy spalenie płyty głównej. Usterki bywają też zdecydowanie prostsze, jak na przykład wyłączenie się touch pada czy zmiany poczynione przez wirus komputerowy. Jeśli nie stać nas na renomowane serwisy, warto zastanowić się nad zamówieniem serwisanta do domu. W ten sposób będziemy mieć pewność, że osobnik nie uszkodzi przypadkiem innych parametrów. W niektórych serwisach komputerowych nie traktuje się odpowiednio sprzętu komputerowego. Możemy więc otrzymać sprzęt z usunięta usterka, ale po jakimś czasie będziemy mieć problem np. z dyskiem twardym, bo na serwisie nasz komputer został uderzony o twarda powierzchnię bądź nawet upadł z niewielkiej wysokości. W przypadku serwisu w domu, nie zawsze możemy jednak sprawdzić umiejętności serwisanta. Warto więc o to zapytać telefonicznie podczas zamawiania usługi. Jeśli wyda nam się, że osobnik zbyt nonszalancko podchodzi do problemu, lepiej się wstrzymać. W przypadku prostych usterek warto poszukać informacji o nich w Internecie, gdyż najpewniej samodzielnie uda nam się usunąć problem. Warto również nauczyć się przeprowadzać format dysków. Pozwoli nam to sporo zaoszczędzić, gdyż w serwisie taka czynność będzie kosztowała nas już około stu złotych.

Jak nabyć dobrego laptopa

Kupno laptopa nie jest łatwą czynnością nawet dla osób, które posiadają pewną wiedzę na temat sprzętu komputerowego. Jak się okazuje sprzedawcy stosują różne triki tylko po to, by podnieść cenę. Możemy więc nabyć drogo sprzęt, który nie był warty swojej ceny. Popularnym przekonaniem jest to, że im procesor ma więcej rdzeni, tym jest on lepszy. Nie zawsze jest to prawda. Często też sprzedawcy proponują konsumentom procesory cztero czy sześciordzeniowe. Tak naprawdę jednak przeciętny użytkownik nie będzie w stanie wykorzystać ich możliwości. Lepiej więc zdecydować się na procesor dwu rdzeniowy o wyższej mocy taktowania. W ten sposób zauważymy różnice w wydajności, i nie przepłacimy. Innym ważnym elementem jest pamięć ram. Jego zadowalająca ilość to 2GB. Również najpewniej nie będziemy w stanie wykorzystać więcej kostek, są więc one kolejnym niepotrzebnym zakupem. Jednym z elementów na którym nie powinniśmy oszczędzać jest karta graficzna. Bez wahania powinniśmy wybierać najnowsze modele, w zależności oczywiście od naszego zaplecza finansowego. W szczególności amatorzy gier komputerowych na ten parametr będą bardzo uczuleni. Nie warto się łudzić, że za około 1000 złotych kupimy najnowszy sprzęt. Ważne jednak byśmy nie kupili nowego komputera z parametrami tak dobranymi, że bardzo szybko zauważymy, iż nie był on wart nawet połowy swojej ceny.

Pasta termoprzewodząca i jej zastosowanie

Pasta termoprzewodząca jest terminem z jakim najpewniej nie spotkało się większość użytkowników komputera. Jeśli jednak po wymianie chłodzenia nasz procesor nadal się przegrzewa, to właśnie ten produkt jest rozwiązaniem naszych problemów. Procesor ściśle przylega do radiatora, który odprowadza z niego ciepło. Dzięki temu może on bezawaryjnie pracować. Pomiędzy tymi elementami znajduje się bardzo cienka warstwa pasty termoprzewodzącej. Jej brak, bądź zbyt mała ilość w większości przypadków powoduje uszkodzenie procesora. Nabywając taki produkt, należy wybrać droższą wersję. Różnice szybko zauważymy, mierząc temperaturę podukładu. Przy nakładaniu pasty należy być bardzo ostrożnym. Po usunięciu poprzedniej warstwy nową nakładamy w dokładnie tym samym miejscu. Nie może ona być rozsmarowana również obok, gdyż może prowadzić to do awarii. Jej zbyt duża ilość sprawi, że produkt ten zostanie wypchnięty na boki po dociśnięciu podukładów, co również nie jest wskazane. Czynności te zazwyczaj wykonywane są na serwisie, jednakże z odrobiną wiedzy można też z powodzeniem wykonać ją w domu. Kluczowe znaczenie ma tutaj ostrożność i dokładność. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości lub też znajdujemy sprzeczne informacje dotyczące tej czynności, lepiej oddać komputer w dobre ręce do sprawdzonego serwisanta.

System chłodzący komputera

Posiadając niewyszukany sprzęt komputerowy najpewniej nie musimy martwić się o system chłodzenia. Jeśli jednak mamy dobrą kartę graficzna oraz potężny procesor podstawowe chłodzenie już nie wystarczy. Symptomami wskazującymi na problemy z chłodzeniem jest wyłączanie się samoistne rozgrywek komputerowych, czy mniejsza wydajność sprzętu. Jeśli mamy takie podejrzenia, warto pobrać z Internetu odpowiednią aplikację, która zmierzy temperaturę naszych podzespołów. Widząc wysoką temperaturę nie warto jednak panikować, karty graficzne, jak i procesory mają różne tolerancję ciepła. Co więc dla jednego podzespołu dana temperatura jest krytyczną dla innego może być standardem. W sklepach internetowych obejrzeć można bardzo różne modle chłodzenia. Niektóre z nich są dobrze rozbudowane, a nierzadko wymagają też większej obudowy jednostki centralnej. Nie warto więc przesadzać, lecz wybrać taki radiator, który zapewni spokojną prace podukładów, a nie stworzy w naszym pokoju wrażenia dodatkowej klimatyzacji. Wymiana chłodzenia nie jest trudnym procesem, o ile wcześniej zapoznamy się z instrukcją dołączoną do nowego radiatora, czy też wentylatora. Mocując elementy musimy uważać, by nie uszkodzić innych płytek. Dlatego też w razie wątpliwości możemy oddać komputer do serwisu. Wymiana nie powinna potrwać więcej niż kilkanaście minut.

Konserwacja sprzętu komputerowego

Większość użytkowników słysząc o konserwacji sprzętu komputerowego myśli że ogranicza się ona jedynie do sporadycznego ścierania kurzu czy przeczyszczeniu monitora odpowiednim specyfikiem. Aby nasz komputer pracował prawidłowo przez długi czas, warto nieco poszerzyć zakres tych czynności. Odkurzanie i bieżące usuwanie zabrudzeń powierzchni jest podstawą utrzymania komputera w czystości. Warto stosować do tego specyfiki, które odpychają drobinki kurzu. W przypadku klawiatury aby odpowiednio oczyścić niedostępne zakamarki należy użyć patyczków do uszu oraz przedmuchać klawiaturę sprężonym powietrzem. Sprzątania wymaga także wnętrze komputera. Jeśli obudowa jest zamknięta ilość kurzu powinna być niewielka. Uwagę powinniśmy zwrócić szczególnie na wentylatory, na których osadza się najwięcej zanieczyszczeń. W przypadku gdy często zmieniamy parametry komputera, lub po prostu zwiększamy dopływ chłodnego powietrza mając otwarta obudowę, zanieczyszczeń może być więcej. W tym przypadku odpowiednim pędzelkiem należy oczyścić wszystkie znajdujące się w jednostce centralnej podukłady. Szczególną uwagę zwracając na kartę graficzną oraz płytę główną. Warto sprawdzić również mocowanie kabli, które są bardzo częstą przyczyna tego, że komputer może nam się nie włączyć, bądź wskazywać inne problemy.

Sprzedaż starego sprzętu komputerowego

W sprzedaży pojawiają się czasem całe jednostki centralne bez zdemontowanych podukładów. Koszty wysyłki takich urządzeń nie należą jednak do niskich. Z tego też powodu możemy zdecydować się na zakup takiego urządzenia jedynie poprzez odbiór osobisty. Bezwartościowymi częściami komputera są stare monitory CRT. Bardzo trudno znaleźć też nabywcę na obudowę czy napędy CD. Na pewno nie znajdziemy też kupca na stacje dyskietek, które wyszły z użycia już kilka lat temu. Wszelkie plastikowe elementy z demontażu należy wyrzucić, a metalowe warto zebrać w większą ilość i z czasem sprzedać na tradycyjnym złomie jako aluminium. Starsze akcesoria komputerowe, takie jak myszki możemy również zachować jedynie dla siebie, gdyż posiadają one inne wejścia niż te stosowane obecnie. Spośród akcesorii jedynie klawiatury i głośni nadają się albo do użytku przy innym zestawie albo do sprzedaży, o ile ich stan na to pozwala. Trzeba jednak przyznać, że aby dokonać demontaży większej ilości jednostek centralnych, potrzebne jest nie tylko minimum wiedzy o podzespołach, ale też mnóstwo wolnego czasu i sporo przestrzeni. Po demontażu elementy powinniśmy jak najszybciej wystawić je na sprzedaż. Jeśli bowiem będziemy je przechowywać w nieodpowiednich warunkach, mogą one ulec uszkodzeniu. Co dotyczy w szczególności zasilaczy.

Złom komputerowy i jego wartość

Nie znając się na wartości podukładów komputera, bardzo łatwo o popełnienie popularnego błędu, czyli wyrzuceniu nie potrzebnego zestawu komputerowego. Nawet w przypadku bardzo starych modeli, nie są one tak bezwartościowe, jak by się wydawało. Oczywiście posiadając pojedynczy model, nie możemy liczyć, że sprzedając go otrzymamy dużą sumę. Jeśli jednak mamy do dyspozycji kilka, a nawet kilkanaście jednostek centralnych, możemy sprzedać podzespoły i otrzymać nawet do kilkuset złotych. Największa wartość sposób złomu komputerowego mają złote nóżki procesora. Nie należy jednak próbować samodzielnie przetopić go na surowiec, gdyż jest to bardzo skomplikowany proces. Zajmują się tym jedynie osoby, które dobrze zapoznały się z etapami takich działań. A i tu pojawiają się sytuacje takie, że nie są oni w stanie poradzić sobie z przetopem. Zamiast więc próbować swych sił w chemii i elektronice, lepiej sprzedać kolekcje procesorów. Złom komputerowy sprzedaje się zazwyczaj na kilogramy. Jeśli więc mamy takie zapotrzebowanie bez problemu nabyć możemy 10 kg zasilaczy, czy 2kg kostek pamięci ram. Urządzenia te mogą przydać się na serwisie czy też do samodzielnej naprawy komputera. Musimy jednak wtedy znać dokładne parametry elementu jaki potrzebujemy, by poprzez wymianę dodatkowo nie narazić na uszkodzenie innych podzespołów.

Okablowanie komputera, jak sobie z nim radzić

Zestaw komputerowy składa się z kilku elementów. Należy do niego jednostka centralna, monitor, klawiatura, myszka i głośniki. Czasem zestaw taki może być bardziej rozbudowany np. o dysk zewnętrzny, czytniki kart, czy drukarkę. Każde z tych urządzeń posiada własny przewód, co skutkuje dużą liczbą okablowania, które staramy się najczęściej ukryć za meblami przeznaczonymi specjalnie do takich urządzeń. Przewody takie nie prezentują się estetycznie, a próby okiełznania chaosu różnie się kończą. Aby zapanować nad licznymi przewodami, warto nabyć spinki do kabli co pozwoli uporządkować zbyt długie przewody. Niedbałość o porządek okablowania może skończyć się uszkodzeniem podzespołów, czy strąceniem akcesorii. Część z nich po upadku może nie nadawać się już do użytkowania. Kłopotliwy może być również przewód od laptopa. Jest to urządzenie przenośne, swój czas działania na baterii ma jednak ograniczony. Zazwyczaj korzysta się z niego, gdy podłączony jest on do sieci elektrycznej. W ten sposób jeśli nie zadbamy o odpowiednie ułożenie kabla możemy łatwo o niego zaczepić i w najlepszym wypadku uszkodzić wejście. Problem okablowania nie ogranicza się jedynie do sprzętu komputerowego, lecz dotyczy każdego urządzenia zasilanego prądem. Z tego też powodu nie należy bagatelizować odpowiedniego ułożenia okablowania.